Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego powraca!

Z radością informujemy, że po dwóch latach pandemicznej przerwy Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego powraca i to powraca w wielkim stylu. Nie może być inaczej, bo to 10. - jubileuszowa edycja tego wydarzenia. Zapraszamy 1 i 2 października, w pierwszy weekend miesiąca rozpoczynającego tradycyjny sezon odłowów karpia. Miejsce centralne wydarzenia to oczywiście Zamek Książęcy w Niemodlinie, ale dziać się będzie sporo także poza jego granicami.

Przez dwa dni zamek będzie tętnił życiem. Gwarem straganów pełnych wyrobów rzemieślniczych i zdrowej, tradycyjnej żywności. Będzie też "Wioska rybacka" czyli miejsce z gospodarstw rybackich z całego regionu. Na scenie wystąpią liczni artyści z gmin należących do RLGD "Opolszczyzna", zaprezentują się też opolskie Nadleśnictwa, a Opolski Okręg PZW zorganizuje dla dzieci zawody w wędkarstwie rzutowym.

Nie zabraknie pokazów kulinarnych, degustacji oraz warsztatów gastronomicznych z karpiem w roli głównej. Będzie także Wielka Patelnia  przygotowywana przez Szefów Kuchni z Ad Gustum i stowarzyszenia Euro -Toques Polska. Najważniejszą kucharską częścią Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego będzie jednak 5. edycja ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Czas na rybę!". Rywalizować w nim będą szefowie kuchni i uczniowie szkół gastronomicznych z całej Polski, a wśród jurorów największe gwiazdy polskiej gastronomii z Kurtem Schellerem w roli głównej.

W niedzielę o godzinie 12 spod Urzędu Gminy ruszą na Zamek w Niemodlinie "Karpionalia - niemodlińska parada książęcych skarbów" czyli barwny - konkursowy korowód przebierańców z rybacko-karpiowo-niemodlińskimi klimatami organizowany przez Gminę Niemodlin i Ośrodek Kultury w Niemodlinie. Z kolei nad  Stawem Młyńskim w oba dni odbędą się zawody wędkarskie organizowane przez Koło PZW Niemodlin. Start o godzinie 9. Także przylegające do zamku Gospodarstwo Rybackie Lasów Państwowych włącza się aktywnie w świętowanie. Otworzy się dla zwiedzających organizując dni otwarte.

Upamiętnimy też człowieka bardzo zasłużonego dla środowiska rybackiego. Na zamku otwarta zostanie wystawa zdjęć przyrodniczych Janusza Preuhsa - wieloletniego dyrektora Gospodarstwa Rybackiego w Krogulnej. Będzie to maleńka próbka jego spostrzeżeń na temat niezwykłego bogactwa i piękna przyrody wokół opolskich stawów, w których hodowany jest karp. Wystawa będzie dostępna na zamku przez cały październik.

10. Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego odbywać się będzie na Zamku Książęcym w Niemodlinie:
1 października, w sobotę od 12 do 18
2 października, w niedzielę od 11 do 18

 

Organizatorzy:

Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna"

Zamek Niemodlin

PGL LP Gospodarstwo Rybackie Niemodlin

Niemodlin - miasto i gmina

 

Patronat honorowy:

Andrzej Buła

Dorota Koncewicz

Euro-Toques Polska

Patronat medialny:

Radio Doxa

Radio Opole

TVP3 Opole

 

Partnerzy:

Województwo Opolskie

Polskie Towarzystwo Rybackie

Polski Karp Sp. z o.o.

Lasy Państwowe

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Edukacja od kuchni - Kamil Klekowski

Ad Gustum

opolskie ze smakiem

Okręg PZW Opole

Lokalna Grupa Działania "Owocowy Szlak"

Gospodarstwo Rybackie Przygorzele

 

Patroni branży gastronomicznej konkursu Czas na rybę:

Food Service

Gastrona.pl

GastroWiedza.pl

kucharze.pl

Papaja.pl

Poradnik Restauratora

Portal newsgastro.pl

Restauracja

Szef Kuchni Magazyn Branży Gastronomicznej

WszystkoDlaKucharzy (WDK) LTD

 

Impreza jest dofinansowana z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014 -2020

 

 

ul. Zajączka 7/1 /45-050/ Opole

 

+48 535 380 010; + 48 790 247 247